Међународни фестивал науке и образовања 2017. одржан је 13. и 14. маја 2017. године у централном кампусу Универзитета у Новом Саду. Фестивал је посвећен Николи Тесли, а главна тема Фестивала била је Електрична енергија и телекомуникације.

Центар за стратегијске и напредне студије Универзитета у Новом Саду у склопу Фестивала организоваo је неколико трибина које су од посебног значаја за будућност академске заједнице Универзитета у Новом Саду и друштва у целини. У централном холу зграде Ректората организована је изложба врхунских достигнућа Универзитета у Новом Саду у 2016. години.  У оквиру Фестивала свечано је отворена изложба посвећена Николи Тесли, у сарадњи са Музејом Николе Тесле из Београда.

У оквиру Фестивала реализовано је преко 70 радионица из инжењерских, технолошких, природних, друштвених и медицинских дисциплина. Поред тога, представљене су могућности студирања на Универзитету у Новом Саду, као и на гостујућим институцијама из иностранства.
Међународни фестивал науке и образовања је организован уз финансијску подршку Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност, Нафтне индустрије Србије и компанија  Телеком, Schneider Electric DMS NS и NTT DATA.

Фестивал је отворио академик Владимир Костић, председник Српске академије наука и уметности, а изложбу о Николи Тесли, господин Бранимир Јовановић, директор Музеја Никола Тесла у Београду. Током свечаног отварања присутнима су се обратили: проф. др Саша Орловић, проректор за финансије и организацију Универзитета у Новом Саду, проф. др Душица Ракић, заменик покрајинског секретара за високо образовање и научноистраживачку делатност и проф. др Стеван Станковски, председник Организационог одбора Фестивала. Свечаном отварању су присуствовали дипломатски представници Француске, Кине и Италије.

Центар за стратегијске и напредне студије Универзитета у Новом Саду у склопу Фестивала организоваo је неколико трибина које су од посебног значаја за будућност академске заједнице Универзитета у Новом Саду и друштва у целини. Уводничар научнопопуларне трибине Будућност науке и образовања одржане 13. маја био је проф. др Маурицио Фермеља (Maurizio Fermeglia), ректор Универзитета у Трсту, Италија. Истог дана одржана је трибина Телекомуникације – садашњост и будућност на којој је уводно предавање на тему Примена силицијумске фотонике у оптичким комуникацијама одржао проф. др Тецуја Мизумото (Tetsuya Mizumoto), проректор Токијског технолошког института из Јапана. Модератор трибине био је проф. др Дејан Вукобратовић, ванредни професор на Катедри за телекомуникације и обраду сигнала Факултета техничких наука. Уводничар научно-популарне трибине Нове технологије за четврту индустријску револуцију одржане 14. мајабио је проф. др Алексеј Умнов Љвович (Умнов Алексей Львович), шеф Лабораторије физичких основа и технологије бежичне везе Универзитета Лобачевски, Њижњи Новгород, Русија, који је одржао предавање на тему Могућности Интернета ствари (IoT) за организацију производње новог типа. Модератор трибине био је проф. др Стеван Станковски, редовни професор на Катедри за мехатронику, роботику и аутоматизацију Факултета техничких наука.

У централном холу зграде Ректората организована је изложба врхунских достигнућа Универзитета у Новом Саду у 2016. године, која ће за посетиоце бити отворена до краја септембра 2017. године.

Фестивал је за два дана, упркос лошим временским приликама, посетило око 11 хиљада посетилаца.

Позив за пријављивање радионица у оквиру Међународног фестивала науке и образовања отворен је до 7. априла 2017. године. Факултети и институти могу да предложе садржаје у форми креативних и интерактивних радионица које ће посетиоцима приближити улогу и допринос факултета, институција и група у развоју различитих научних области.

Пријава радионица реализује се путем online упитника. Будући да је укупан број радионица које се могу приказати ограничен, прилику да се представе на Фестивалу добиће само најинтересантнији програми пријављени у оквиру датог рока.

Упутство за пријаву радионица

Међународни фестивал науке и образовања 2017. одржаће се 13. и 14. маја у централном кампусу Универзитета у Новом Саду. Фестивал је посвећен Николи Тесли, а главна тема Фестивала је Електрична енергија и телекомуникације.

Циљ манифестације, која се девети пут заредом одржава на Универзитету у Новом Саду, је популаризација науке као друштвено значајне делатности, уз представљање савремених достигнућа и актуелних истраживања у свету и код нас. Разноврстан едукативан, интерактиван и занимљив програм овогодишњег фестивала обухватиће радионице из инжењерских, технолошких, природних, друштвених и медицинских дисциплина, као и више научно-популарних трибина уз остале пратеће садржаје.

Организатор Фестивала је Универзитет у Новом Саду, а генерални покровитељ Покрајинска влада АП Војводине и Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност.

Као и ранијих година, улаз за све посетиоце је бесплатан.